صفحه شخصی پویا نجفی‌فر   
 
نام و نام خانوادگی: پویا نجفی‌فر
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی عمران
تاریخ عضویت:  1392/12/06
 روزنوشت ها    
 

 کارآفرینی در شرکت کامپیوتری بخش عمومی

7

نیاز به موفقیت (NEED FOR ACHIEVEMENT) یک عامل بالقوه در کارآفرینی است که می تواند باعث رشد و توسعة اقتصادی شود. نیاز به موفقیت گونه ای ویژه از انگیزه به شمار می‌آید که شامل یک احساس درونی و قوی نسبت به موفقیت است. این نیاز برمبنای انتظار انجام کارهای بهتر و سریع تر از دیگران یا انجام بهتر این کارها نسبت به گذشته است. شواهد متعددی، وجود ارتباط بین سطح انگیزة موفقیت و قابلیت پیشرفت یک جامعه را نشان می دهند. این شواهد به این موضوع اشاره دارند که انگیزة موفقیت می‌تواند پیشرفت اقتصادی و تکنولوژیکی را تغذیه کند و موجب گسترش آن شود.

کارآفرینی، مفهومی است که همراه با خلقت بشر وجود داشته است. به تعبیری دیگر، کارآفرینی، کانون و مرکز ثقل کار و تلاش و پیشرفت بشر در عصر مدرنیته، تلقی می‌شود. به زبان ساده، ”کارآفرینی“ همان فرایند تاسیس و یا توسعه کسب‌وکار، برمبنای یک فکر و ایده نو است. کارآفرینی، به منظور رشد و نمو در جوامع، نیازمند وجود فرهنگ خاصی است. با توجه به اهمیت کلیدی کارآفرینی در اقتصادهای نوین (ایجاد شرکتهای کوچک و متوسط)،‌ کشورهای مختلف، برنامه‌های مفصلی را برای بسط چنین فرهنگی در جامعه خود تدارک دیده‌اند تا بتوانند همچنان مسیر رشد و پویایی‌شان را ادامه دهند. بنابراین، شناسایی عوامل موثر بر ایجاد و توسعه فرهنگ کارآفرینی در جامعه و نیز ویژگیهای منحصر به فرد کارآفرینان در سازمان شغلی یک فرد در دنیای امروزین به عنوان عنصر رشد و توسعه از ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی محسوب می¬شود؛ به گونه¬ای که عنصر کارآفرینی به عنوان موتور حرکتی تولید و توسعه اقتصادی و از سویی پرورش‌دهنده و تقویت کننده روحیه سرمایه¬گذاری و بهره¬وری در نیروی انسانی تلقی می¬شود. از همین رو مقاله حاضر نیز با دیدگاه توصیفی- تحلیلی، مؤلفه¬ها و عوامل تأثیرگذار بر ایجاد و توسعه فرهنگ کارآفرینی در سازمانها را برشمرده و به تشریح هر یک از آنها می¬پردازد.
لذا در صدد شدیم با توجه به نیاز بازار و پیشرفت سریع و روزافزون علم کامپیوتر و دیجیتال در ایران و بالاخص خراسان شمالی طرحی را مبنی بر افتتاح شرکت کامپیوتر در شهرستان بجنورد ثبت و فعالیت خود را آغاز کنیم و این طرح را با تطبیق دادن اصول طرح کارآفرینی کسب و کار به صورت مکتوب به مرحله اجرا درآورم.

۱- بخش معرفی
الف – نام و نشانی متقاضیان

* حقیقی :
ردیف نام و نام خانوادگی نوع پست/ سمت تحصیلات تجربه
۱ رضا صادقی مدیر عامل لیسانس ۱سال

* حقوقی :
نام شرکت نوع شرکت تعداد و نوع سهام شماره ثبت محل ثبت تاریخ ثبت
صبا رایانه خصوصی خاص ۲۰۴۰ بجنورد ۱۶/۱/۱۳۸۸

*نام و مشخصات سهامداران عمده:
ردیف نام و نام خانوادگی سمت درصد سهام تعداد سهام مبلغ سهام
۱ رضا صادقی مدیر عامل ۵۰% ۵۰ ۰۰۰,۰۰۰,۳۰
۲ جعفر رضایی نایب ریس ۵۰% ۵۰ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰

ب - مشخصات محل اجرای طرح :

* استان : خراسان شمالی
* شهرستان : بجنورد
*بخش: مرکزی

*- ابعاد و مساحت محل اجرای طرح :
یک واحد اپارتمان تجاری به مساحت ۶۰ متر مربع ویک واحد آپارتمان مسکونی
* نزدیک ترین شهر و فاصله آن تا محل کسب و کار:
نزدیک ترین شهر به حوزه فعالیت آشخانه و دورترین آن شهرستان جاجرم است
*فاصله محل استقرار کسب و کار تا جاده اصلی ،نوع راه و جاده مربوطه:
محل کسب وکار در محدوده شهر بوده و فاصله تا جاده اصلی ندارد
*امکانات تامین مواد و لوازم در محل:
شامل ۲ نوع میباشد:
۱- امکانات رفاهی:در همان آپارتمان استقراری محل کسب وکار
۲- امکانات مربوط به کسب وکار که مواد اولیه آن از طریق شرکت های معتبر در تهران تهیه میشود
*امکانات تامین نیروی کار ماهر در منطقه
برای راه اندازی شرکت نیاز به حداقل ۴ نفرنیروی کار به طور تمام وقت نیاز داریم که میتوان از طریق آزمون استخدام ویا از طریق روزنامه های استانی اقدام نمود

*ترسیم کروکی زمین محل استقرار کسب و کار

ج- عنوان خدمات و ظرفیت:

ردیف نام خدمات ظرفیت خدمات سالانه واحد قیمت ارائه خدمات درزمان کنونی
۱ تعمیر قطعات کامپیوتری بستگی به میزان درخواست مردم ماهانه حدود ۱۰۰ قطعه وسالانهبیش از ۱۲۰۰ قطعه ۱

۱۵.۰۰۰.۰۰۰ریال
۲ برقراری سیستم شبکه وپشتیبانی بسته به میزان تقاضا ۵۰ بار در ماه وبیش از ۵۰۰بار در سال ۱
۵.۰۰۰.۰۰۰ریال
۳ خرید قطعات کامپیوتری تقریبا ۱۰ بار در سال ۱ ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ریال

د- میزان سرمایه گزاری :

سرمایه کل آورده کار آفرین آورده سهام داران تهسیلات
۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ریال

و- میزان اشتغال زایی طرح:
در مرحله اول ایجاد شرکت ۴نفر مشغول به فعالیت میشوند:
۱)رییس شرکت و بازار یاب۲)آبدارچی۳)نیروی کار متخصص در سازمان جهت تعمیر قطعات
۴) نیروی کار متخصص جهت حضور در شعبات بابت تعمیر و پشتیبانی

ه- اعلام محرمانه بودن طرح:
در صورت امکان طرح به صورت محرمانه باقی می ماند

۲- خلاصه مدیریتی/ اجرایی:
شرکت خدمات کامپیوتری صبا رایانه در زمینه ارائه خدمات کامپیوتری نظیر تعمیر و پشتیبانی قطعات کامپیوتری در مردم ها و ایجاد شبکه های کامپیوتری بین مردم ها فعالیت خود را اغاز کرده و شرکت در یک واحد مسکونی فعالیت خود را اغاز کرده که مساحت واحد فوق ۶۰متر مربع میباشد از امکانات اولیه شرکت میتوان در ساختمان فوق واحد اداری واحد تعمیرات و واحد انبار و واحد مدیریت را نام برد.
شرکت دارای ۴نفر پرسنل تمام وقت میباشد و هدف اصلی ان توصعه فعالیت در زمینه خدمات کامپیوتری تولید مواد اولیه توسط خود شرکت و تولید دستگاه هایATM و پشتیبانی این دستگاه ها در اینده ورفع مشکلات فعلی موجود در ان میباشد.

*ماموریت و اهداف اصلی شرکت
هدف ما از ایجاد شرکت علاوه بر توسعه روزافزون ان قرار گرفتن در رده رقبای خود بوده و سعی بر این می شود که با تلاش و پشتکار بتوانیم جایگاه خود رادر میان رقبا بالاتر ببریم.

*نوع کسب و کار :
نوع کسب و کار خدماتی بوده و نوع مالکیت شرکت خصوصی می باشدکه در ان یک نفر به عنوان مدیر عامل و یک نفر به عنوان نائب رئیس می باشد.

*منبع سرمایه مورد نیاز
سرمایه مورد نیاز شرکت بالغ بر ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده که ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال توسط کارافرین و ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال توسط سهام داران و مبلغ ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوسیله تسهیلات مردمی تشکیل می دهد.
*اطلاعات مالی مهم از وضعیت گذشته و برنامه ریزی برای آینده
سهم شرکت در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ سهم بوده که هدف ما بر این اساس است که با توسعه کسب وکار و جذب مشتریان جدید و استخدام نیروهای برجسته بتوانیم بر میزان سهام شرکت در آینده افزوده و در جهت تشکیل یک شرکت خدماتی گسترده در شرکت و تولید مواد اولیه شرکت گام برداریم.

۳- تجزیه و تحلیل صنعت
الف- تجزیه و تحلیل محیطی
* محیط کسب و کار

*خدمات لازم به منظور پشتیبانی عملیات
خدمات لازم به منظور پشتیبانی از خدمات فعلی شرکت در منطقه نمیباشد و ما مجبور هستیم تا مواد اولیه خود را از طریق شهر تهران فراهم اوریم.

*خدمات و زیر بنای مناسب برای کارکنان
مسلما قبل از ایجاد هر شرکت میبایست شرایط رفاهی نظیر مسکن اموزش و... را برای کارکنان و خانواده انها در نظر بگیریم که شرکت ما واحدهای دیگر اپارتمان را به عنوان واحد مسکونی جهت رفاه حال کارکنان خود در نظر گرفته است.
* روش های حمل و نقلی
شرکت جهت انجام امور حمل و نقل استفاده از حمل و نقل عمومی را در نظر گرفته است.
* محل استقرار کسب و کار از نظر ضوابط زیست محیطی
بله محل استقرار کسب و کار شرکت از نظر ضوابط زیست محیطی بسیار مناسب است.

*فرهنگ (اعتقادات مذهبی ، فرهنگ مصرف ،آداب و رسوم )
*آشنایی منطقه با فرهنگ
مسلما هر کسب و کاری قبل از آغاز فعالیت خود میبایست اشنایی کامل از فرهنگ اعتقادات باورهای مربوطه به منطقه ای که میخواهد فعالیت خود را در ان اغاز کند داشته باشد.

*فرهنگ منطقه ، کالا های تولید شده و خدمات ارائه شده
استان خراسان شمالی با توجه به این که مردم های فراوانی در ان مشغول به فعالیت بوده و به عنوان اقلیتی با فرهنگ غنی هستندمسلما پذیرای خدمات ارائه شده توسط شرکت میباشد.
*موانع فرهنگی منطقه در ایجاد ، توسعه و ترویج کسب و کار
با توجه پیش بینی های انجام شده فرهنگ موجود در این استان هیچ گونه مغایرتی با کسب و کار شرکت ندارد.

*راه اندازی کسب و کار بدون در نظر گرفتن کسب و کار:
البته تحقیق و تفحص در ارتباط با اداب و رسوم فرهنگ باورها و اعتقادات هر منطقه قبل از انجام هر کسب و کاری لازم بوده تا بتوان در ان فعالیت موفق تر عمل نموده و خوشبختانه کسب و کار شرکت میتواند بدون در نظر گرفتن فرهنگ بومی منطقه نسبت به انجام فعالیت های خود اقدام نماید.

*اقتصاد
با توجه به این که مشتریان اصلی ما را مردم ها شامل میشود در نتیجه میتوان گفت مسلما مردم و ادارات دارای درامدهای بسیار خوبی بوده و توان پاسخگویی به پرداخت هزینه های انجام شده توسط شرکت را دارا میباشد و در حین شرکت سعی بر این دارد که با انجام بهترین و با کیفیت ترین فعایت را با ارزانترین هزینه به مشتریان خود ارائه تا بتوانند همه به نفع مشتریان خود (مردم ها) عمل کرده و هم مشتریان جدیدرا جذب نماید.

* تغییرات جمعییتی
به تبع تغییرات جمعیتی نقش بسزایی در کسب و کار ما داشت به طوری که با افزایش جمعیت مردم ها موظف به توسعه شعبات خود مبنی بر ارائه خدمات بهتر به مشتریان بوده و در نتیجه در راستای این امر خواهان خدمات هر چه بیشتر و به موقع را از شرکت جهت کسب رضایتمندی از مشتریان را وارد همچنین افزایش جمعیت جوان خود تاثیر مستقیم بر شرکت داشته به طوریکه باعث افزایش نیروی فعال و کاردان و متخصص جهت پیشبرد اهداف شرکت را دارا میباشد.

ب- تجزیه و تحلیل بازار

*اندازه بازار خدمت و نرخ رشد
باتوجه به گسترش روز افزون اقتصادی و فرهنگی و علمی کشور به مراتب مردم ها نیز سعی بر ان دارند که از این پیشرفت های روز عقب نمانده و در نتیجه خواهان فناوری جدید علمی و نرم افزاری و سخت افزاری در سیستم های کامپیوتری خود بوده که شرکت سعی بر ان دارد تا با دستیابی به اطالاعات و فن اوری روز دنیا با ارائه این فن اوری به مردم ها همچنان مشتریان خود را محفوظ داشته.
*بررسی روند های بازار
به مرور زمان بازار خدمات ما رو به افزایش بوده و این خود مدیون توسعه و پیشرفت نرم افزاری و سخت افزاری قطعات کامپیوتری در تمامی ادارات و سازمان ما بویژه در مردم ها میباشد
* بازار پتانسیل رشد و توسعه
این بازار به دلیل رقابت شدید تولیدات و خدمات نرم افزاری و سخت افزاری پتانسیل رشد و توسعه را دارا میباشد
شاخص های فناوری موثر بر بازار
از جمله شاخص های فناوری موثر بر بازار خدمات کامپیوتری میتوان رشد اقتصادی و علمی را نام برد عوامل فصلی هیچگونه تاثیر بر این بازار نداشته برخورد مناسب ارائه خدمات سریع و به موقع سرمایه داری از جمله قوانین و مقررات موثر بر بازار خدمات میباشد.
*ساختار بازار
*نوع بازار محصولات
بازار کسب و کار فعلی شرکت یک نوع بازار رقابتی بوده و از جمله شرکت خدماتی بسیار بزرگ روز ایران میتوان به شرکت خدماتی و تولیدی :
۱) شرکت داده پرداز ایران:تولید کننده و ارائه کننده قطعات سخت افزاری نظیر key bord,monitor,case را نام برد.
۲) شرکت ایران سیستم: تولید کننده انواع سخت افزارها نظیر mother bord کارت گرافیکی و تجهیزات مخابراتی میباشد.
*فعالان موجود در بازار
از جمله عوامل کلیدی موفقیت این شرکت در بازار این بوده که علاوه بر گستردگی ان در ارائه انواع خدمات تعمیر و تجهیز لوازم کامپیوتری در ادارات خود تولید کننده تعدادی از مواد اولیه مورد نیاز جهت ارائه این خدمات در سازمان ها مردم ها و شرکت و ادارات میباشند که این امر باعث کاهش هزینه ها و در نتیجه ارائه خدمات ارزانتر به مشتریان خود گردیده است.

*بررسی رقبا
*رقبای مستقیم و غیر مستقیم
ازرقبای مستقیم در بازار میتوان به شرکت هایی که فعالیت های خدماتی نظیر شرکت ما را انجام داده میباشند و از رقبای غیر مستقیم میتوان فروشنده ها و تعمیر کارهای جزئی را اشاره نمود.
*تهدیدات احتمالی
از جمله تهدیدات احتمالی توسط رقبا جذب نیروهای کارامد شرکت توسط وعده و وعیدهای مالی را اشاره نمود که در زمینه برتری های و کاستی ها دو شرکت زیر را مورد بررسی قرار میدهیم:
۱)شرکت داده پردازی ایران: که به عنوان یک شرکت دولتی مشغول به فعالیت بوده که در زمینه مدیریتی کمکار عمل کرده و منابع مالی ان محدود و قیمت قطعات ارائه شده توسط این شرکت نسبتا بالا میباشد.
۲) شرکت ایران سیستیم: به عنوان یک شرکت خصوصی فعالیت خود را اغاز کرده دارای زمینه مدیریتی قوی بوده شبکه توزیع ان بسیار فعال منابع مالی بسیار خوب و قیمت قطعات ارائه شده این شرکت نسبتا ارزان و با کیفیت میباشد.

*وضعیت رقبای در آینده
مسلما شرکت فوق با تدابیر ویژه خود هیچگاه در جهت بر شکستگی پیش نخواهد رفت و سعی بر توسعه فالیت های خود را خواهد نمود در اینده مسلما با گسترش فالیت ها و افزایش نیروی کار امد و جذب مشتریان ویژه خود (مردم ها)و انتقال شعبه اصلی شرکت به پایتخت میتوان تا حدودی بر بازار رقابتی و رقبای خود وارد و مشتریان انها را به سمت خود سوق داد و این خود مستلزم تلاش و پشتکار بالا میباشد.

*تجزیه و تحلیل عرضه و تقاضا

*میزان واردات محصول
میزان واردات محصولاتی (مواد اولیه و خدمات)در سالهای گذشته بسیر زیاد بوده به عنوان مثال در زمینه مواد اولیه :
Cd rom :در سالهای گذشته واردات به مقدار فراوان و در سال های فعلی با کاهش ان مواجهه هستیم
DVD whriter: در سالهای گذشته واردات ان کمتر و در سال های فعلی با افزایش واردات و تقاضای ان مواجهه ایم
انواع چابگرها سرورها و مانیتورها ی جدیدLCD که امروز با افزایش تقاضا و تولید در داخل کشور و به تبع کاهش واردات این کالا نسبت به گذشته مواجهه هستیم.

*عرضه کنندگان برحسب پارامترهایی مناسب
در زمینه عرضه کنندگان خدمات فعلی شرکت های مشابه میتوان ابتدا شرکت ایران تیم با ظرفیت تولید بالا حجم فروش بالا و نوع محصول با کیفیت عالی و دوم شرکت داده پردازی ایران را نام برد.

*بررسی فرصت صادرات و واردات محصول

نام محصول

واحد اندازه گیری سال۱۳۸۵ سال ۱۳۸۶ سال۱۳۸۷
مقدار واردات قیمت واحد واردات قیمت واحد تولید داخل مقدار واردات قیمت واحد
واردات
قیمت واحد تولید داخل مقدار واردات قیمت واحد واردات قیمت واحد تولید داخل
مانیتور۱۵اینچCRT تعداد بسیار بالا ۲۲۰۰۰۰۰
۲۰۰۰۰۰۰ متوسط ۱۷۰۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰۰ بسیار اندک نداریم ۱۰۰۰۰۰۰
مانیتورLCD تعداد بسیار بالا ۳۴۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰۰ متوسط ۱۵۰۰۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰۰ بسیار اندک ۲۰۰۰۰۰۰ ۱۸۰۰۰۰۰
چابگرEPSON LQ تعداد بالا ۶۳۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰ بیشتر ۶۶۰۰۰۰۰ ۶۵۰۰۰۰۰ متوسط ۷۲۰۰۰۰۰ ۷۰۰۰۰۰۰
DVD ROM

تعداد بالا ۴۰۰۰۰۰ نداریم خیلی بیشتر ۱۵۰۰۰۰ نداریم به صورت گسترده ۲۰۰۰۰۰ نداریم

* بازار جهانی و صادرات
با توجه به این که شرکت مدت زمان زیادی برای توسعه و رقابت با ارائه کنندگان و تولید کنندگانقطعات کامپیوتری نیاز دارد و میتوان گفت که ما هنوز امروزه خود به عنوان وارد کننده اصلی قطعات اولیه وسازنده قطعات کامپیوتری میباشیم مانند قطعات همچون SMP که دستگاهی است برای قرار دادن خازن ها و IC ها و دیگر قطعات ریز الکترونیکی بر روی برد ها استفاده میشود پس بسیار ضعیف بنظر میرسد که بتوانیم خود را وارد بازار رقابت جهانی گردانیم.

برنامه ورود به بازار جهانی
البته این امر با حمایت دولت محترم از تولیدکنندگان و ارائه کنندگان خدمات و با شناسایی و جذب صباد دانشمند خود از ایران بویژه از کشورهای خارجی امکان پذیر است.

*بررسی قیمت
مطمئنا ما برای انکه بتوانیم مشتریان خود بویژه مردم و ادارات را راضی نگه داریم میبایست قیمت های متعادل و مناسب جهت ارائه خدمات به انها اعلام داشته و در سالهای اخیر نیز به دلیل افزایش رقبا و ارائه قیمت های کمتر توسط انها مسلما ما نیز میبایست قیمت خدمات را کاهش داده تا بتوانیم همچنان انها را حفظ کنیم سپس میتوان گفت روند تغییر قیمت خدمات ارائه شده در سالهای فعلی نسبت به گذشته نمودار نزولی را نمایش میدهد.

ج- تجزیه و تحلیل فنی خدمت
مطمئنا شرکت میبایست جهت پیشبرد اهداف عالی خود بهترین روشهای ارایه خدمات موجود در جوامع کنونی را شناسیی کرده برای این کار از صباد و شرکتهای برتر کمک بگیرد.

روشهای تولید محصول رقبا:
از جمله روشهایی که رقبا در جهت ارئه خدمات برتر استفاده می کنند عبارتند از:
۱) برخورد مناسب با مشتریان
۲) نظم وترتیب و انظباط و مرتب بودن در محیط مردم و ادارات
۳) حضور به موقع در محل فعالیت مردم و ادارات
۴) استفاده از نیروهای متخصص بیشتر
۵) استفاده از تکنولوژی پیشرفتهتر وارزانتر
۶) بعضی از شرکتها جهت ازایه خدمات ارزانتر به تولید مواد اولیه می پردازند
* روش های موجود برای تولید محصولات
مناسب می باشد اما در کنار روشهای موجود میبایست به دنبال پیشرفته ترین راهکارها و خدمات باشیم
شرکت با ارائه خدمات بسیار خوب .حضور به موقع در مردم و ادارات. برخورد مناسب با مشتریان .ارائه خدمات با قیمت ارزانتر در زمان حال سعی بر رقابت سالم با رقبایخود داشته و در آینده تصمیم بر تولید دستگاههای ATM و پشتیبانی آنها جهت رقابت با شرکتهای بزرگ در ایران را دارد

* تکنولوﮊی تولید
تکنولوژی ارائه خدمات شرکت قابل دسترس بوده و تهیه آن بالا می باشد.

با استفاده از تحقیق و تفحص و مشورت با صاحبان چنین تکنولوژی های خدماتی می توان به انها دسترسی پیدا نمود

*مشخصات تکنولوزی مورد نظر
.تکنولوژی خدماتی شرکت ما ازنوع داخلی بوده و ظرفیت خدمات دهی ان در حال حاضر محمدود بوده . تامین قطعات و مواد اولیه توسط شرکت ها و کارخانجات داخلی و خارجی قابل تامین می باشد

*عمر تکنولوژی فعلی
عمر تکنولوژی فعلی ما نسبتا پایدار می باشدو عمر ان نسبت به سایر تکنولوژیها دوام کمتری را دارا می باشد.

*فرآیند تولید محصول
فرایند ارائه خئمات در شرکت ما به گونه ای است مه ما پس از جستجو و کسب اطلاعات کافبی در ارتباط با مکانیزم شرکت ان را در سازمان ثبت شرکتها به ثبت رساند سپس بعد تامین نیروی ماهر و انجام بازاریابی و حذب مشتری با تامین مواداولیه و مصزفی خود با حضور به موقع .انجام خدمات سریع و بالاترین کیفیت خدمات دهی به انجام فعالیت کسب وکار می پردازیم.عموما تکنولوژی سایر شرکتها تا حدودی مشابهت با تکنولوژی شرکت ما را داشته البته در برخی موارد بعضی از شرکتها درکنار انجام خدمات خود به تولید مواد مصرفی در داخل شرکت اقدام نموده که البته دستیابی به چنین تکنولوژی زمانبر و مستلزم توسعه و پیشرفت شرکت خواهد بود

*دانش فنی و پتانسیل نیروی انسانی موجود
.با افزایش دانش فنی کسب وکار و پتانسیل نیروی انسانی میتوان به جذب مشتریان بیشتر و رشد توسعه روزافزون شرکت و بالا یردن سود اوری شرکت به مرور زمان گردید.

۴- دورنمای شرکت/شرح کسب و کار

*مالکیت کسب و کار
شرکت خدماتی صبا رایانه به عنوان یک شرکت مشارکتی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ در استان خراسان شمالی اغاز نمودو به عنوان یک شرکت خدماتی کامپیوتری به مردم و ادارات فعالیت خود را شروع نمود

*تولیدات یا خدمات
خدمات فعلی شرکت عبارتنداز:
۱)تعمیر قطعات کامپیوتر ۲)برقراری سیستم شبکه و پشتیبانی از ان ۳)خرید قطعات کامپیوتر

*سرمایه گذاران و سهامداران اصلی :
اغلب سرمایه گذاران و سهامداران شرکت می بایست صبادی تحصیل کرده و دارای آشنایی نسبی با فعالیت شرکت بوده البته شرکت خدماتی صبا رایانه در بدو فعالیت. فعالیت خود با سرمایه گذاری یک نفر آغازنموده و البته توان ظرفیتی پذیرش سهامداران و سرمایه گذاران داخلی دیگر را نیز دارد

* دیدگاه / چشم انداز
با توجه به هزینه ها و فعالیتهای انجام شده و پشتکار فراوان صاحبان شرکت .این شرکت میتواند در آینده به عنوان یک شرکت موفق ادامه فعالیت داده و به عنوان یک رقیب شرسخت در بازار خدمات کامپیوتر مردم و ادارات و ادارات به راه خود ادامه دهد.
ابتدا شرکت کارخودرا با ارائه خدمات کامپیوتری به مردم و ادارات آغاز نموده و تصمیم بر این می باشد که در آینده با تولید مواداولیه مصرفی خود و تولید دستگاههای ATM و پشتیبانی آنها در داخل کشور به اهداف برتر خود در آینده دست یابد.

* ماموریت
شرکت با انجام فعالیتهای خود نیاز تامین و تعمیر قطعات سخت افزاری کامپیوترها ی موجود در مردم و ادارات را فراهم نمود و با حضور به موقع کارکنان شرکت . تامین قطعات و مواد اولیه با ارزان ترین قیمت و انجام کارها با بهترین کیفیت به نیاز مشتریان خود پاسخ میدهد.
*مسائل منحصر به فرد یا متمایز
عواملی چون ایجاد اطمینان توسط کارکنان شرکت در مردم و ادارات.صداقت.امانتدارینسبت به قطعاتو حسن خلق و خشرویی با کارکنان مردم و ادارات باعث گردیده به عنوان یک شرکت منحصر به فرد و متمایز از دیگر شرکتها ارائه خدمات نماید

* اهداف اصلی
اهداف اصلی شرکت عبارتند از:
۱)ایجاد رضایتمندی بیشتر در مشتریان
۲)کسب درآمد بیشتر در بازار کار
۳)شناساندن خود به عنوان یک شرمت برتر در بازار خدمات
۴)رشد و توسعه روزافزون شرکت و رقابت با شرکتهای بزرگ و قدیمی در ایران
* تعریف موفقیت در کسب و کار
موفقیت یعنی ما با اجرای هر چه بهتر تکریم مشتری مداری و ایجاد رضایتمندی کامل در مشتریان خود و انجام فعالیت های بزرگ میتوان گفت به بالترین درجه موفقیت دست یافته ایم
* راهبردها خدمات ( تولید /فروش /خدمات )

شرکت صبا رایانه فعالیتهای خود را در ابتدای امر با انجام فعالیتهای خدماتی در مردم و ادارات آغاز خواهد نمود.این شرکت توسط ۴ نفرنیرو کار خود را اغاز کرده و توسط مدیریت شرکت اداره می شود.
*رشد کسب و کار
با گذشت زمان و افزایش نیروهای کارآمد و جذب مشتریان جدید و افزایش توسعه فعالیت شرکت در استانهای دیگر شرکت به سمت رشد و توسعه پیش خواهد رفت.

*راهبرد های دسترسی به اهداف اصلی
با استفاده جذب نیروهای کاردان هر چه بیشتر در شرکت و آموزش آنها جهت برخورد با مشتریان و حل مشکلات خدماتی در مردم و ادارات که این دو خود باعث جلب رضایتمندی کارمندان مردم و ادارات گردیدهو می تواند ما را به اصلی ترین هدف خود و آن رضایتمندی مشتریان از فعالیتهای شرکت دست پیدا کنیم.

*برنامه ها
شرکت سعی دارد با تشویق و ارائه پاداش و مزایا به کارکنان خود مراتب رضایتمندی کارمندان خود را از فعالیت در سازمان های طرف قرارداد شرکت فراهم آورده و با نظارت و بازرسی مکرر و مداوم از کارمندان خود نسبت به انجام فعالیت در محیط داخل و خارج از شرکت و همچنین شناساندن شرکت به مشتریان خود نسبت به پیشبردو تحقق راهبردهای شرکت اقدام نماید

۵- معرفی محصولات (کالا / خدمات)

* معرفی محصول
محصولات شرکت عبارتند از :
۱)تعمیر قطعات سخت افزار ونرم افزارکامپیوتر
۲)برقراری سیستم شبکه در محیط درونی مردم و ادارات وبین مردم و ادارات و پشتیبانی از ان
۳)خرید قطعات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوترهای موجود در مردم و ادارات
از ویژگیهای بارز خدمات شرکت عبارتند از :
۱) حضور به موقع کارکنان شرکت در مردم و ادارات جهت انجام وظایف
۲)اجرای طرح تکریم مشتری مداری توسط کارکنان شرکت
۳)ارائه خدمات با کیفیت بسیار بالا و با ارزانترین قیمت

*موارد مصرف محصولات
موارد مصرف خدمات شرکت همان مشتریان اصلی (مردم و ادارات) می باشند.
*روشهای معرف محصولات به مشتریان
اصلی ترین راه حل در معرفی خدمات به مشتریان ارائه خدمات به بهترین نحو .بالاترین کیفیت به مشتریان خود بوده که بهترین روش د رجهت تبلیغات محسوب شده البته با استفاده از روزنامه های استانی و امر بازاریابی میتوان به تبلیغ خدمات خود پرداخت.
* مزیت های رقابتی محصولات
از مهمترین خصوصیات و ویژگی های بارز و نو اورانه در خدمات شرکت:
۱)ابن خدمات به صورت ۲۴ساعته در اختیار مشتریان قرار دارد
۲)کارکنان شرکت در کوتاهترین زمان ممکن در محل فعالیت مشتریان حضور پیدا میکنند
۳)خدمات ارائه شده توسط شرکت دارای با کیفیت ترین نوع خدمات میباشند
*برتری و کاستی محصول نسبت به مشابه
از جمله برتریهای موجود در ارائه خدمات شرکت میتوان به حسن خلق –خوشرویی-ادب و نظم و انظباط در کارمندان شرکت را اشاره نمود همچنین ارائه خدمات با قیمت پایین به مشتریان از کاستی های شرکت میتوان به تامین مواد اولیه و مورد نیاز که توسط شرکتهای موجود در تهران و یا از طریق شرکت های خارجی تامین شود

.
* کسب مزیت رقابتی در تولید کالاها
برای کسب مزیت رقابتی در ارائه خدمات سعی کرده ایم خدماتی با بالاترین درجه کیفیت و ارزان ترین حالت ممکن در اختیار مشتریان قرار دهیم.

* معرفی آمیخته بازاریابی خدمات
شرکت در نظر دارد در اینده بتواند با توسعه فعالیت های خود و شرکت نسبت به تامین مواد اولیه و مصرفی خود با تولید این مواد به وسیله اقدام نماید همچنین نسبت به تولید دستگاه های ATM وپشتیبانی ز ان ها در مردم ها اقدام نماید
*شیوه توزیع کالاها یا ارائه خدمات
با گسترش شرکت و فعالیت های ان شرکت نمایندگی هایی را در سایر استان ها برقرار کرده تا بتواند هر چه سریعتر نسبت به ارائه خدمات اقدام نماید.

*برنامه تبلیغات
بهترین روش در تبلیغ فعالیت های شرکت ایجاد رضایتمندی در مشتریان خود بوده که بهترین شیوه تبلیغ محسوب میشود در این بین شرکت با انجام اصل بازاریابی نسبت به تبلیغ محصولات پرداخته و یا با استفاده از روزنامه های کثیرالانتشار و یا با صدا و سیما به تبلیغ فعالیت های شرکت میپردازد.

*قیمت محصولات
قیمت محصولات و خدمات را با توجه به رشد اقتصادی –نرخ تورم و قیمت پیشنهادی توسط رقبا تیین مینماییم

۶- برنامه ی عملیاتی و خدماتی
* فناوری و روش تولید مناسب
شرکت جهت ارائه خدمات به مشتریان خود بالاترین تکنولوژی روز در داخل کشور را در نظر گرفته ,روش ارائه خدمات توسط شرکت به این صورت است که:
ابتدا شرکت پس از تاسیس و تامین مواد اولیه و مصرفی معمول خود نسبت به امر بازار یابی احترام نموده سپس با جذب مشتریان به ویزه مردم ها با ان ها قراردادی انعقاد نموده و با توجه به بندهای قرارداد خود به ارائه خدمات کامپیوتری با بالاترین کیفیت روز کشور میپردازد.

*مطابقت تکنولوژی با توان مالی ، شرایط محیطی ، تغییرات آینده تکنولوژی ،سیاست های دولت ،محیط زیست و شرایط اقتصادی
مسلما تکنولوژی انتخاب شده توسط شرکت از نظر توان مالی و شرایط محیط , سیاست های دولت و محیط زیست مورد بررسی قرار گرفته و با انها مطابقت داده شده است.

* درجه وابستگی تکنولوژی مورد نیاز به منابع خارجی
شرکت جهت تامین مواد اولیه مصرفی خودنیاز مبرم در بعضی موارد به منابع خارجی را داشته است.

* نمودار فرآیند تولید

حضور در محیط کار و انجام خدمات تامین نیروی کار ماهر تامین مواد اولیه قرارداد با مردم

* برآورد منابع تولید مورد نیاز برای یک سال
عنوان خدمت
منابع خدمت
مواد اولیه مستقیم قطعات سختافزاری و نرم افزاری
مواد اولیه غیر مستقیم **********
نیروی کار مستقیم مدیرعامل و بازاریاب ،مسئول تعمیر قطعات ،مسئول خدمات در مردم و ادارات ، ،آبدارچی
نیروی کارغیر مستقیم **********
خدمات فنی -------------------------------
ساختمان زیر بنا به میزان ۶۰متر
ماشین آلات Rooter، Modem.یک دستگاه کامپیوتر همراه با چاپگر. server
تاسیسات انشعاب آب ،گاز ،برق ،تلفن و....
وسایط نقلیه وسیله نقلیه عمومی
امکانات ارتباطی تلفن،و گوشی همراهوتلفن فکس
انرﮊی گاز.
سایر موارد امکانات رفاهی (یک واحد اپارتمان برای هر نفر نیروی کار)

* روش و محل تامین منابع خدمت

روش و محل تامین

منابع تولید تامین از خرید و تملک/ اجاره
سایرطلاعات
داخل خارج
مواد اولیه مستقیم
مواد اولیه غیر مستقیم
نیروی کار مستقیم
نیروی کارغیر مستقیم
ساختمان
ماشین آلات
تاسیسات
امکانات ارتباطی
انرﮊی *

* مواد اولیه وبسته بندی
مواد اولیه و مورد نیاز شرکت معمولا از نظر کیفیت دارای بالاترین درجه کیفیت بوده

*نحوه تحویل مواد اولیه
نحوه تحویل این مواد از طریق پستی و از طریق حمل و نقل جاده ای توسط فروشندگان شرکت های داخلی در تهران تامین میگردد.

*میزان دسترسی به مواد اولیه
میزان دسترسی به مواد اولیه در داخل منطقه اندک و با قیمت بالا امکان پذیر بوده در نتیجه از طریق سفارشات از شرکت های تهران تامین میگردد.

*نحوه انبار شدن مواد اولیه
مواد اولیه ما را اغلب قطعات و لوازم کامپیوتری تشکیل داده که معمولا بصورت بسته بندی شده توسط شرکت های مقیم در تهران ارسال شده و ما انها را به همان صورت در انبار نگهداری میکنیم.

* برآورد نیروی انسانی مورد نیاز

ردیف عنوان پست سازمانی تخصیص یا تحصیلات تعداد نفر متوسط حقوق و مزایا ماهیانه متوسط حقوق و مزایا سالانه
۱ مدیر عامل فوق دیپلم ۱ ۸.۰۰۰.۰۰۰ ۹۶.۰۰۰.۰۰۰
۲ مسئول تعمیر قطعات لیسانس ۱ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ۶۰.۰۰۰.۰۰۰
۳ مسئولخدمات در مردم و ادارات لیسانس ۱ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۷۲.۰۰۰.۰۰۰
۴ ابدارچی دیپلم ۱ ۲.۵۰۰.۰۰۰ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰
جمع کل ۲۱.۵۰۰.۰۰۰ ۲۵۸.۰۰۰.۰۰۰

* برآورد فضای مورد نیازطرح
معمولا بسیاری از تعمیر قطعات و لوازم سخت افزاری و نرم افزاری مردم ها در خود مردم انجام میگیرد اما برخی از قطعات جهت تعمیرات اساسی در محل تعمیر قطعات در داخل شرکت انجام میشود.فضای مورد نیاز شرکت جهت بخش تعمیر فضایی بالغ بر ۲۰متر مربع میباشد. فضای بخش رفاهی به تعداد هر کارمند یک واحد اپارتمان مسکونی میباشد. فضای بخش اداری شرکت محیطی بالغ بر۴۰متر مربع میباشد.
* برآورد امکانات و تاسیسات مورد نیاز طرح
شرکت در یک واحد آپارتمان بصورت اجاره ای تشکیل شده است
زمین
ردیف
تاریخ متراژ
مورد نیاز متراژ
خریداری شده نحوه خرید یا واگذاری بهای هر متر مربع بهای کل
در ماه سایر هزینه های مربوطه مبلغ کل
پرداخت شده باقیمانده

*پلان چیدمان پرسنل را در کنار ماشین آلات رسم نمایید .

*برنامه کنترل کیفیت
با توجه به اینکه محصولات ما راهمان خدمات ما تشکیل می دهند مدیران شرکت در مدت زمانهای معین طی هماهنگی با مدیران مردم و ادارات جلساتی را برگزار کرده و از نحوه عملکرد کارکنان خود در ارائه خدمات نظر سنجی به عمل می اورند

روش های کنترل کیفی محصول
شرکت با انجام بازرسی های متداول .نظرسنجی های متعدد از کارکنان مردم و ادارات و با نظارت مستقیم بر کارکنان شرکت به انجام کنترل کیفی خدمات خود می پردازند
ساختمان ها
ردیف نوع ساختمان تعداد متراﮊ هزینه هر متر مربع هزینه کل
در ماه ملاحظات
(هزینه کل در سال)
۱ اداری ۱ ۶۰ ۶۰.۰۰۰ ۳.۶۰۰.۰۰۰ ۴۳.۲۰۰.۰۰۰
۲ مسکونی ۴ ۶۰ ۵۰.۰۰۰ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ۱۴۴.۰۰۰.۰۰۰
جمع کل ۵ ۳۰۰ ۲۰۰.۰۰۰ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۸۷.۲۰۰.۰۰۰

تاسیسات
ردیف شرح تاسیسات تعداد/
مقدار
(واحد) ¬¬مصرف سالیانه هزینه یک واحد
(ریال) هزینه کل هزینه حمل و نصب جمع کل
(ریال)
سالیانه ملاحظات
۱ حق انشعاب برق ۵ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ۱.۰۰۰.۰۰۰ اجاره ۱۲.۰۰۰.۰۰۰۲ کابل کشی ۱ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ۲.۰۰۰.۰۰۰

۳ حق انشعاب آب ۵ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰ اجاره ۶.۰۰۰.۰۰۰

۴ حق انشعاب گاز ۵ ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰۰.۰۰۰ اجاره ۱۸.۰۰۰.۰۰۰

۵ تلفن ۶ ۱۴.۴۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰ اجاره ۱۴.۴۰۰.۰۰۰

۶ حفر چاه و تجهیزات لازم ۲ اجاره *********

جمع کل
۵۲.۴۰۰.۰۰۰ ۵۲.۴۰۰.۰۰۰

ماشین آلات و تجهیزات
ردیف نام ماشین آلات شرکت سازنده تعداد قیمت
۱ Server آمریکا ۱ ۳۰.۰۰۰.۰۰۰
۲ Tel fax ژاپن ۱ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰
۳ Rooter ژاپن ۱ ۵.۰۰۰.۰۰۰
۴ Modem ژاپن ۱ ۵.۰۰۰.۰۰۰
۵ یک دستگاه کامپیوتر **** ۱ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰
جمع ۵ ۶۵.۰۰۰.۰۰۰

اداری و کارگاهی
ردیف شرح وسایل تعداد قیمت یک واحد قیمت کل هزینه حمل و نصب جمع کل
۱ صندلی کارکنان ۴ ۵۰۰.۰۰۰ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰ ۲.۱۰۰.۰۰۰
۲ میز اداری ۳ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰۰۰.۰۰۰ ۱۲۰.۰۰۰ ۳.۱۲۰.۰۰۰
۳ دکراسیون ۱.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰۰ ۱۵۰۰.۰۰۰
۴ وسایل آبدارخانه ۳۵۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰ ۳.۶۰۰.۰۰۰
۵ صندلی ارباب رجوع ۶ ۳۰۰.۰۰۰ ۱.۸۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰ ۲.۰۰۰.۰۰۰
۶ میز ارباب رجوع ۱ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰.۰۰۰ ۲.۰۵۰.۰۰۰
جمع ۱۴ ۳.۸۰۰.۰۰۰ ۱۳.۳۰۰.۰۰۰ ۱.۰۷۰.۰۰۰ ۱۴.۳۷۰.۰۰۰
مواد اولیه و بسته بندی
( در ماه)
ردیف مواد مورد نیاز محل تهیه ظرفیت مورد انتظار میزان مصرف یک واحد محصول مصرف کل قیمت یک واحد قیمت کل در شرکت
۱ مانیتور lcd تهران ۲ ۱ ۵ ۲.۵۰۰.۰۰۰ ۵۰۰۰.۰۰۰
۲ کیبرد " ۵ ۱ ۱۰ ۲۰۰.۰۰۰ ۱.۰۰۰.۰۰۰
۳ مودم وارداتی ۵ ۱ ۵ ۵۰۰.۰۰۰ ۲.۵۰۰.۰۰۰
۴ چابگر تهران ۲ ۱ ۱۰ ۱۵۰۰.۰۰۰ ۳.۰۰۰.۰۰۰
۵ Dvd rom وارداتی ۵ ۱ ۱۰ ۴۰۰.۰۰۰ ۲.۰۰۰.۰۰۰
جمع ۱۳.۵۰۰.۰۰۰

حقوق و دستمزد مستقیم و غیر مستقیم
ردیف محل خدمت تعداد حقوق و مزایای ماهیانه حقوق و مزایای سالایانه بیمه سهم کارفرما ملاحظات
۱ شرکت ۵ ۲۱.۵۰۰.۰۰۰ ۲۵۸.۰۰۰.۰۰۰ ۲۳%

آب و برق و سوخت
ردیف شرح مصرف سالیانه هزینه کل ملاحظات
۱ برق مصرفی ۱۲۰۰۰.۰۰۰ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰
۲ آب مصرفی ۶.۰۰۰.۰۰۰ ۶.۰۰۰.۰۰۰
۳ گاز ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ ۱۸.۰۰۰.۰۰۰
۴ تلفن ۱۴.۴۰۰.۰۰۰ ۱۴.۴۰۰.۰۰۰
حجم کل ۵۰.۴۰۰.۰۰۰ ۵۰.۴۰۰.۰۰۰

تعمیرات و نگهداری(در سال)
ردیف شرح درصد مبلغ کل هزینه
۱ ساختمان ها ۱۰% ۱۸.۷۲۰.۰۰۰
۲ ماشین آلات و تجهیزات ۲۰% ۱۳.۰۰۰.۰۰۰
۳ تاسیسات ۱۰%(اجاره در سال) ۱۸.۷۲۰.۰۰۰
۴ وسایل اداری و کارگاهی ۳۰% ۴.۵۶۰.۰۰۰
جمع ۵۵.۰۰۰.۰۰۰
* طرح جانمایی
از آنجایی که ما فقط یک مکان برای خدمات داریم و شرکت ما نیزکوچک می باشد در نتیجه کلیه مکانهای ما در یک مکان ،یعنی مکان اداری خلاصه می شود.

۷- برنامه ی بازاریابی
الف- تحقیق و تحلیل بازار
مشتریان اصلی شرکت را مردم و ادارات تشکیل میدهند

*دلیل نیاز بازار به محصول
با رشد علمی و اقتصادی جوامع ما افزایش امکانات موجود در مردم و ادارات جهت رفاه حال مشتریان باعث شده مردم و ادارات متقاضی تکنولوژی های روز بوده که شرکت موظف به تامین خواسته های مردم و ادارات می باشد

*زمان نیاز بازار به محصول
تا زمانی که مردم و ادارات در کشور فعالیت می کنند در نتیجه ارائه خدمات کامپیوتری به مردم و ادارات ضروری بوده و شرکت می تواند به فعالیتهای خود در مردم و ادارات ادامه دهد

*رابطه بین مصرف کننده و خریدار اصلی
ارتباط بین شرکت و مردم با توجه به ضوابط موجود در قرارداد تعیین می گردد البته شرکت به نوبه خود نسبتبه تکریم مشتریان خود می پردازد

* اندازه ی بازار
بازار خدمات کامپیوتری دارای طیف وسیعی بوده و با توجه به رقبای موجود در بازار شرکت تلاش خود را به کار گرفته تا با ارائه خدمات با بالاترین کیفیت وارزانترین قیمت ممکن و سریع ترین زمان ممکن جهت حفظ مشتریان خود اقدام نماید.

*تخمین سهم بازار
با توجه به رشد روزافزون بازار کامپیوتر و تقاضا و ایجاد مجتمع های خرید و فروش کامپیوتر در سطح استان حداقل در سال اول تقاضا در بین اکثر ادارات و ۷۰ درصد مردم مورد تقاضا است.
و در جهت تأمین تقاضای بازار از اندوخته مالی شرکت و وام بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تغییرات و تحولات تکنولوژیکی ، فرهنگی و سلیقه‌ای و تحولات جمعیتی باعث تأثیر در روند تغییر پارامتر مورد نظر خواهد شد. لذا شرکت مزبور با در نظر گرفتن تمام این پارامتر‌ها تقاضای مشتریان را مورد نظر قرار داده و تغییر انجام می‌دهد.
عوامل مؤثر در بخش کامپیوتر در کنار نوسانات و تغییرات در متغیر‌های درون بخشی، همواره مواجه با یک معضل فرابخشی بوده است که ناشی از افزایش حجم نقدینگی است به طوری که بخش عمده آن به صورت تقاضای سرمایه‌ای وارد بازار مسکن شده و آثار تورمی ایجاد می‌کند. عوامل ناشی از فشار تقاضا، شامل تقاضای بالقوه ناشی از رسیدن اوج جمعیتی به رشد علمی و وجود تقاضای انباشته ۱۰۰۰۰۰ نفر خانواده در سال است.
از سوی دیگر عوامل ناشی از مشکلات ساختاری اقتصاد شامل عواملی مانند طولانی شدن و تعمیق دوره رکود قبلی ( سال‌های ۸۱ الی ۸۴) و عقب ماندن شاخص‌های الکترونیک و کامپیوتر از شاخص تورم، تداوم دوره رکود در بازار بورس و رها شدن نقدینگی از این بازار طی سال‌هایی از ۸۲ الی ۸۵، عدم جذب نقدینگی مازاد در جامعه توسط سایر اشکال دارایی همچون طلا، سکه، ارز، اتومبیل و تلفن همراه و کاهش تولید طی سال‌های ۸۱ تا ۸۳ و‌ (کاهش عرضه در سال‌های ۸۴ و ۸۵) می‌شود.
*میزان فروش
با توجه به رشد مداوم شعبات و مردم و ادارات در داخل کشور میزان تقاضای ارائه خدمات کامپیوتری به مردم و ادارات افزایش پیدا کرده و روند تغییر تقاضا در بازار سیر صعودی را دارا میباشد .عواملی از قبیل رشد شعبات و مردم و ادارات در کشور رشد وتوسعه علم و فن اوری قطعات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر به میزان تقاضای بازار تاثیر مسثقیم دارد .
* ارزیابی آینده ی بازار
با توجه به پیش بینی های انجام شده توسط مدیران شرکت عزم شرکت براین است که بتواند در اینده سهم بالایی از بازار را در اختیار خود قرار دهد
با توجه به پیش بینی‌های انجام شده توسط مدیران شرکت عزم شرکت بر این است که بتواند در آینده سهم بالایی از بازار را در اختیار خود قرار دهد.
و از طرفی حمایت‌های دولت با هدف کمک به پا گرفتن شرکت های کامپیوتر در کشور یک سری تسهیلات و مشوق‌های مالی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است. بر این اساس برای احداث واحدهای تولید کننده، قطعات و تجهیزات ساخت صنعتی و فن‌آوری‌های نوین با قیمت کارشناسی روز و به صورت ۲۰ درصد نقد و ۸۰ درصد با تقسیط پنج ساله انجام خواهد شد.
* واکنش رقبای موجود
با پیش بینی انجام شده توسط مسئولین شرکت و برنامه ریزیهای انجام شده تصمیم بر این بوده که با استفاده از تکنولوژی روز و همسوسازی شرکت با این تکنولوژی بتوانیم در اینده فعالیتهای شرکت را افزایش دهیم
* رقابت و حساسیت ها و تهدیدات
رقبای اصلی شرکت ما عموما شرکتهای هستند که به انجام فعالیتهای مشابه(ارائه خدمات در مردم و ادارات)میپردازند
نقاط قوت و ضعف رقبا
نقاط ضعف رقبا موارد ذیل است:
- عدم طراحی خلاق در قالب نسل‌های جدید طراحی
- افزایش هزینه‌های زائد
- نبود کیفیت محصولات
- نبود سرعت در طراحی و ارائه سرویس‌های اولیه
- نداشتن کیفیت در طراحی و توجه به نیاز مشتری
- عدم انعطاف در طراحی و تولید بر اساس نیاز مشتری
- در ارائه خدمات مناسب به مشتری ضعیف عمل می‌کنند.
از نقاط قوت رقبا می‌توان به:
تجربیاتی که آنها در طی سال‌ها انجام خدمات به مشتریان بدست آورده‌اند. تولید مواد اولیه مورد نیاز شرکت جهت ارائه خدمات. شناخت نیروهای کاردان در جامعه.
نحوه تصاحب بازار کار از رقبا
امید است در آینده با گسترش فعالیت‌های شرکت در زمینه‌های شرکت در زمینه‌های تولید مواد اولیه مورد نیاز شرکت بتوانیم سهم کوچکی از بازار رقبای فعلی را بدست‌ آوریم.
شرکت‌ها و شریک‌های تجاری می‌توانند از طریق ایجاد ارتباط ایمن میان شبکه‌های فرعی و شبکه‌های شرکای تجاری به گسترش، تولید و توزیع و یا تحویل محصول خود بپردازیم و در عین حال نیز از انواع دیگر تبلیغات تجاری فعلی و سنتی نیز استفاده می‌شود.
ب – راهبردهای بازاریابی
*قیمت گذاری
برای تعیین قیمتها مطمئنا سالانه میزان رشد اقتصادی و تورم اجتماعی و قیمت پیشنهادی توسط رقبا را در نظر گرفته نسبت به تعیین نرخ خدمات اقدام مینماییم.
برای تعیین قیمت‌ها مطمئناً سالانه میزان رشد اقتصادی و تورم اجتماعی وقیمت یشنهادی توسط رقبا را در نظر گرفته نسبت به تعیین نرخ خدمات اقدام می‌نماییم.

*تبلیغات
با توجه به اینکه بازار یابان برای بدست‌ آوردن اطلاعات مشتریان از طریق رسانه‌ها رقابت می‌نمایند لذا اینترنت، رسانه‌های جمعی کشوری و استانی نظیر روزنامه‌های کثیرالانتشار و محلی و مجلات معتبر کشوری و رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
*کانال هایی جذب مشتری
کانال جذب بازار جدید می‌تواند به شکل مؤثرتری به مشتریان بالقوه جدید و یا حتی مشتریان فعلی ختم شود. بدون شک، اینترنت، به عنوان وسیله‌ای بسیار شایع جهت خرید مطرح است و بسیاری از مشتریان این نوع خدمت را به لحاظ تنوع انتخاب، زمان خرید، محیط جذاب‌تر و... مطلوبتر یافته‌اند. این حقیقت بیانگر قابلیت گسترش بازار از طریق تجارت الکترونیک است و یکی از مهمترین کاربردهای علمی تجارت الکترونیک، بخش مصرف گرایی آن است که در آینده تمامی محصولات این شرکت شامل یکسال گارانتی و خدمات پس از فروش و همچنین یک سال بیمه نامه معتبر می‌باشد.
ضمناً در راستای اصل شمتری مداری و رعایت حقوق و سلیقه مصرف کنندگان، اقدام به گردآوری گروه‌های متخصص در محورهای طراحی، ساخت، اجرا و خدمات فروش و پس از فروش نموده است تا بتواند محصولی را شایسته مشتریان محترم و مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید نماید.
پروژه‌های موفق ما در بخش‌های گوناگون ما را مفتخر به این مهم کرده است تا امروز به عنوان یک شرکت بزرگ صنعتی آماده همکاری و خدمت رسانی به تمامی ارگان‌ها و شرکت‌های دولتی و غیر دولتی در کشور پهناورمان در زمینه‌های مختلف سازه‌های پیش ساخته باشیم.
* خدمات بعد از فروش و گارانتی
شرکت معمولا مواد اولیه و مورد نیاز در مردم و ادارات را به نحوی خریداری میکند که از گارانتی کارکرد برای مدت زمان طولانی داشته وبعد از ارائه خدمات ونصب انها را پشتیبانی می کند
شرکت به هنگام بستن قرارداد کلیه شرایط ونحوه پشتیبانی از خدمات خود را در ان قید می نماید
شرکت سعی بر ان دارد تا با تهیه بهترین نوع مواداولیه کمتری هزینه را برای پشتیبانی انها در نظر بگیرد.

۸ – ساختار سازمانی
کسی که بتواند این شرکت را هدایت نموده، و ان کسی است که این شرکت را تاسیس می کند
- هیئت مدیره و گروه مشاوران
شرکت ما هیئت مدیره و گروه مشاوران کلیه کارکنان شرکت تشکیل میدهنداز انجا ا که شرکت ما یک شرکت کوچک است پس میبایست در ان از تمام نظرات صباد که در این شرکت کار می کنند استفاده نمود.
- کارکنان و عنوان پست سازمانی
ردیف عنوان پست سازمانی تعداد نفرات شرح وظایف
۱ مدیر عامل ۱ مدیریت بر کلیه امور شرکت و بازاریابی
۲ مسئول خدمات در مردم و ادارات ۱ رفع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در مردم و ادارات
۳ مسئول تعمیر قطعات ۱ برای تعمیر قطعات تحیلی از مردم و ادارات
۴ آبدارچی ۱ برای رسیدگی به امور نظافتی شرکت
* چارت سازمانی

۹ – برنامه زمان بندی و عملیات
ردیف
ماه
مراحل اجرای
طرح کسب و کار
۱


۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲ جمع
۱ جمع اوری اطلاعات ۳
۲ تعیین مکان اجرای طرح ۱
۳ اخذ مجوز ۲
۴ انتخاب صباد ۳
۵ تامین تجهیزات و برآورد هزینه ها ۲
۶ انجام تحقیقات بازار یابی ۴
۷ برآورد سود و میزان تولید ۳
۸ تقسیم کار بین صباد ۱
۹ طراحی خط تولید ۳
۱۰ شروع بهره برداری ۳
۱۱ ارزیابی محصول ۲
۱۲ اصلاح خط تولید ۲
۱۳ فروش محصول ۲


۱۰- ارزیابی و مدیریت خطر پذیری
اصولا هر شرکت دارای یکسری معیارها و راهبردها ومسیرهایی است که برای پیشبرد اهداف در امتداد این مسیردر جهت رسیدن به اهداف خود ان را طی میکند که می بایست هیچگاه از این مسیر خارج نشویم
شرکت از مجموعه ای از کارکنان و مدیران تشکیل شده که در برابر چنین تغییراتی تصمیمات لازم را اتخاذ میکنند
شرکت قبل از تشکیل با برنامه ریزی های انجام داده شده در زمانهای بحرانی با روشهای از پیش تعیین شده انها رابرطرف میکند
۱۱- برنامه مالی
* برآورد سرمایه ثابت
شرح مبلغ(هزار ریال)
زمین **************
ساختمان اجاره
ماشین آلات و تجهیزات ۶۵.۰۰۰
تآسیسات اجاره
وسایل دفتری ۱۴.۳۷۰
اقلام پیش بینی نشده ۵.۰۰۰
جمع کل ۸۴.۳۷۰

* برآورد هزینه های قبل از بهره برداری
شرح مبلغ (هزار ریال)
هزینه های تهیه طرح, مشاور,اخذ مجوز وضمانتنامه ... ۳۳.۰۰۰.۰۰۰
هزینه راه اندازی تولید آزمایشی (۱۵روز هزینه های آب و برق و سوخت و مواد اولیه) ۷.۰۰۰.۰۰۰
جمع کل ۴۰.۰۰۰.۰۰۰

سرمایه ثابت=(هزینه های سرمایه ای + هزینه های قبل از بهره برداری)
۱۲۴.۳۷۰.۰۰۰=۸۴.۳۷۰.۰۰۰+۴۰.۰۰۰.۰۰۰
* برآورد سرمایه در گردش
شرح مبلغ (هزار ریال)
مواد اولیه و بسته بندی ۱۳.۵۰۰
تنخواه گردان(یک ماه هزینه حقوق و آب و برق و تلفن و سوخت و مواد اولیه و...) اجاره ۲۳.۵۰۰
۳۰.۰۰۰
موجودی کالا ۱۰.۰۰۰
جمع کل ۷۷.۰۰۰


* نحوه سرمایه گذاری

شرح سهم متقاضی تسهیلات مردمی
مبلغ درصد مبلغ درصد
سرمایه ثابت ۳۷.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰ ۸۷.۳۷۰.۰۰۰ ۷۰
سرمایه در گردش ۲۳.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰ ۵۴.۰۰۰.۰۰۰ ۷۰
کل سرمایه گذاری ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰ ۱۴۱.۳۷۰.۰۰۰ ۷۰

* برآورد هزینه استهلاک (مبلغ به هزار ریال):
شرح ارزش دارایی درصد هزینه استهلاک
ساختمان ******* ۱۰ *******
ماشین آلات و تجهیزات ۶۵.۰۰۰ ۲۰ ۱۳.۰۰۰
تاسیسات اجاره ۱۰ اجاره
وسایل دفتری ۱۴.۳۷۰ ۱۰ ۱.۴۳۷
اقلام پیش بینی نشده ۵.۰۰۰ ۱۰ ۵۰۰
جمع کل ۱۴.۹۳۷


*هزینه تولید سالانه

شرح مبلغ (هزار ریال)
هزینه مواد اولیه و بسته بندی ۱۶۲.۰۰۰
هزینه حقوق و دستمزد ۲۵۸.۰۰۰
هزینه انرژی(آب، برق ، سوخت) ۵۲.۴۰۰
هزینه تعمیرات و نگهداری ۵۵.۰۰۰
هزینه پیش بینی نشده(۵%اقلام بالا) ۲۶.۳۷۰
هزینه اداری و فروش(۱%اقلام بالا) ۵.۵۳۷
هزینه تهسیلات مالی(سود یک سال تسهیلات مردمی با نرخ ۱۸%) ۲۷.۰۰۰
هزینه بیمه شرکت ( ۲ در هزار سرمایه ثابت) ۱۶۸
هزینه استهلاک ۱۴.۹۳۷
هزینه استهلاک قبل از بهره برداری (۲۰%هزینه های قبل از بهره برداری) ۸.۰۰۰
جمع کل ۶۰۹.۴۱۲

* برآورد قیمت تمام شده محصول

۶۰.۹۴۱=۱۰.۰۰۰ / ۶۰۹.۴۱۲.۰۰۰
*قیمت فروش محصول:
قیمت فروش محصول براساس متوسط قیمت کالاهای مشابه در بازارومقایسه آن با قیمت پیشنهادی رقبا در نظر گرفته می شود.معادل(۱۰۰.۰۰۰)
* محاسبه هزینه های ثابت و متغیر(یک ماه)
شرح هزینه هزینه متغیر هزینه ثابت هزینه کل
مقدار درصد مقدار درصد
مواد اولیه و بسته بندی ۱۳.۵۰۰.۰۰۰ ۱۰۰ ۰ ۰ ۱۳.۵۰۰.۰۰۰
حقوق و دستمزد ۷.۵۰۰.۰۰۰ ۳۵ ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ ۶۵ ۲۱.۵۰۰.۰۰۰
هزینه انرﮊی(آب ،برق ، گاز) ۳.۵۲۰.۰۰۰ ۸۰ ۸۸۰.۰۰۰ ۲۰ ۴.۴۰۰.۰۰۰
تعمیرات و نگهداری ۳.۶۸۰.۰۰۰ ۸۰ ۹۲۰.۰۰ ۲۰ ۴.۶۰۰.۰۰۰
پیش بینی نشده ۱.۸۷۰.۰۰۰ ۸۵ ۳۳۰.۰۰۰ ۱۵ ۲.۲۰۰.۰۰۰
اداری و فروش ۴۶۰.۰۰۰ ۱۰۰ ۰ ۰ ۴۶۰.۰۰۰
هزینه تسهیلات ۰ ۰ ۲.۲۵۰.۰۰۰ ۱۰۰ ۲.۲۵۰.۰۰۰
بیمه شرکت ۰ ۰ ۱۴.۰۰۰ ۱۰۰ ۱۴.۰۰۰
هزینه استهلاک ۰ ۰ ۱.۲۵۰.۰۰۰ ۱۰۰ ۱.۲۵۰.۰۰۰
استهلاک قبل از بهره برداری ۰ ۰ ۶۷۰.۰۰۰ ۱۰۰ ۶۷۰.۰۰۰
جمع کل ۳۰.۵۳۰.۰۰۰ ۲۰.۳۱۴.۰۰۰ ۵۰.۸۴۴.۰۰۰

فروش کل
(قیمت فروش محصول * میزان تولید سالانه)= فروش کل

۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰=۱۰۰.۰۰۰*۱۰.۰۰۰

*تعیین نقطه سر به سر


۵۲۰=(۶۰.۹۴۱-۱۰۰.۰۰۰) / ۲۰.۳۱۴.۰۰۰

*تعیین درصد فروش در نقطه سربه سر

۱۰/۲ = ( ۳۰.۵۳۰.۰۰۰– ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)/۲۰.۳۱۴.۰۰۰

* سود و زیان وِیژه (به هزار ریال)

( جمع هزینه های تولید- فروش کل )= سود و زیان ویژه
سود سالانه ۳۹۰.۵۸۸.۰۰۰= ۶۰۹.۴۱۲.۰۰۰ - ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

*ارزش افزوده خالص و ناخالص:
(هزینه های تعمیرات و نگهداری+انرژی + مواد اولیه و بسته بندی )- فروش کل = ارزش افزوده ناخالص

۷۳۲.۶۰۰.۰۰۰=(۵۵.۰۰۰.۰۰۰+۵۰.۴۰۰.۰۰۰+۱۶۲.۰۰۰.۰۰۰)-۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
استهلاک قبل از بهره برداری- استهلاک- ارزش افزوده ناخالص= ارزش افزوده خالص

۷۰۹.۶۶۳.۰۰۰= ۸.۰۰۰.۰۰۰- ۱۴.۹۳۷.۰۰۰ – ۷۳۲.۶۰۰.۰۰۰
*بازده فروش :


(۲.۵ )/۱= ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰/ ۳۹۰.۵۸۸.۰۰۰
*بازده کل دارایی:

۹۶/۱= ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ / ۳۹۰.۵۸۸.۰۰۰
* سرمایه ثابت سرانه

۲۱.۰۹۲.۵۰۰ = ۴ / ۸۴.۳۷۰.۰۰۰
* سرانه کل سرمایه گذاری:

۵۰.۰۰۰.۰۰۰ = ۴ / ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰

*نرخ بازدهی سرمایه :

۶۶/۲= ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ / ( ۳۹۰.۵۸۸.۰۰۰ + ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰)
*دوره برگشت سرمایه

؟ =؟/( ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰)
۱۲-برنامه طرح وتوسعه
* تحقیقات قبل از تولید
شرکت ما نیز مانند هر شرکت تازه تاسیس شده تحقیقات واطلاعات کافی را قبل از شکل گیری شرکت انجام داده است سپس مراحل تشکیل ان را طِی نموده است
* توسعه محصول در آینده
برای توسعه محصولات شرکت ما ابتدا رضایتمندی کامل مشتریان فعلی خود راایجادنموده و همراه با رشد وتوسعه فناوری اگاهی ها و فعالیتهای خدماتی خود گسترش داده است.

جانشینها و مکمل هایی برای محصولات

رایانه های جیبی یا دستیار های شخصی PDA :امروزه در اغلب کشورهای پیشرفته از Notebook و یا Organizer در موارد متعددی استفاده بعمل می آید. با استفاده از دستگاههای فوق هر شخص دارای دفترچه آدرس ، برنامه ریزی روزانه ، لیست کارهائی کهمی بایست انجام شود ، دفترچه یاداشت ، ماشین حساب ، لیست پروژه ها و سایر گزارشات متنوع و مورد نیاز خود بوده در صورت لزوم قادر به استفاده سریع از آنان خواهد بود. دستگاههای فوق دارای تمام امکانات لازم بمنظور برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های رایج زندگی می باشند. طی سالیان اخیر دستگاه جدیدی با قابلیت های بمراتب بیشتر عرضه شده است که با استقبال چشمگیر خریداران مواجه شده است . دستگاههای فوق PDA)Personal Digital Assistants) نامیده می شوند. PDA کامپیوترهای قدرتمندی بوده که براحتی در یک دست قرار می گیرند. عملکردPDA دربرخی موارد مشابه Organizer است ، با این تفاوت که با استفاده از PDA می توان نامه های الکترونیکی خود را دریافت و یا به موسیقی گوش داد.


تصویر یک رایانه PC
کامپیــوترهای کیفــی یا LAPTOP :

این چیپ از ده ها هزار قطعه الکترونیکی به نام ترانزیستور ساخته شده است و کل قسمت الکترونیکی CPU قسمت ناچیزی از Package را تشکیل می دهد و ما در صدد هستیم تا با ارائه بهترین قطعه خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهیم.
انواع مانیتور


کارت گرافیکی Graphic Card :
.
کارت شبکه Lan Card :

دستگاه انتقال تصویر Scanner :
پرینتر
دوربین دیجیتالی :

منابع و مأخذ

۱) استفاده از تجربیات تکنسین شرکت صبا
۲) بهره گیری از مطالب و دانستنی های سایت های :
* http--shokri_ir-banknevesht-pic-ATM۲_jpg.htm.
۳. مقصودی، جعفر و دیگران، ویژگیهای فردی: سرمایه اصلی کارآفرینی ، فصلنامه رویش، شمارة۱۴، تابستان ۱۳۸۵

چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 06:30  
 نظرات